Geocoding API – Coğrafi Kodlama Apisi

Google Maps Geocoding API, adreslerin coğrafi kodlanması ve tersine coğrafi kodlanması yani Adresi bilinen konumun enlem ve boylamını öğrenmemizi yada enlem ve boylamını bildiğimiz konumun adresini öğrenmemizi sağlayan bir hizmettir.


Bu apiyi kullanmamız için apiyi etkinleştirmemiz gerekiyor ve api keyi edinmiş olmamız gerekiyor bilgilendirme kategorisinin altındaki makalemizde api keyin nasıl alındığını ve api yi nasıl etkinleştirdiğimizi anlatmıştık. Buraya tıklayarak api key etkinleştirme  makalesine gidebilir veya Genel Bilgilendirme kategorisine göz atabilirsiniz.


Coğrafi kodlama, adresleri (sokak adresi gibi) coğrafi koordinatlara (enlem ve boylam) dönüştüren bir işlemdir; Bu işlem sonucu çıkan veriler ile noktayı bir haritaya yerleştirmek veya haritayı konumlandırmak için kullanabiliriz.

Örneğin

Bosna Hersek Mahallesi, 42250 Selçuklu/Konya, Türkiye şeklinde olan bir adresin enlem boylamını veya place_id sini bulmayı sağlayabiliriz.

Tesine Coğrafi kodlama, coğrafi koordinatları insanlar tarafından okunabilen bir adrese dönüştürme işlemidir. Belirli bir yer kimliğinin adresini bulmak için Google Maps Geocoding API’sını da kullanabilirsiniz.

Örneğin

(40.714224,-73.961452) Enlem ve boylamına sahip olan bu noktayı bir adrese çevirme işlemi yapabiliriz. Bu enlem ve boylama ait olan adresi bulduğumuzda json formatında “formatted_address”  anahtarın değerini  “277 Bedford Avenue, Brooklyn, NY 11211, USA”, şekilnde görürüz

Kullanımı

Coğrafi kodlama adresinin kalıbı şu şekildedir;

…/geocode/json?address=konumu istenilen adres&key=api key

Burada json yazılan yere xml yazarak xml formatında da sonuç alabiliriz. json dan sonra gelen parametre enlem ve boylamını öğreneceğimiz adresimizdir. daha sonrasında ise api keyi girerek linki tamamlıyoruz. Coğrafi kodlama apisi ile adresi bilinen konumun enlem ve boylamını öğreniyoruz. Enlem boylamını place_id sini öğrenmek istediğim adres 

Bosna Hersek Mahallesi, 42250 Selçuklu/Konya, Türkiye

https://maps.googleapis.com/maps/api/geocode/json?address=Bosna+Hersek+Mahallesi,+42250+Sel%C3%A7uklu%2FKonya&key=SENİN APİ KEYİN

Enlem ve boylamı bilinen noktayı adrese dönüştürme kalıbında ise;

…/geocode/json?latlng=enlem,boylam&key=api key

coğrafi kodlama linkinde olan address parametresi yerine latlng parametresini kullanıyoruz

https://maps.googleapis.com/maps/api/geocode/json?latlng=40.714224,-73.961452&key=YOUR_API_KEY

Sonucunda karşımıza json olarak sonuçları döndürecektir.

Geocoding API – Coğrafi Kodlama Apisi

2 thoughts on “Geocoding API – Coğrafi Kodlama Apisi”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir